O projekte

Žiadosti o informácie otvorene, rýchlo, jednoducho a pre každého.

Portál chcemvediet.sk prispieva k jednoduchšiemu uplatňovaniu práva na informácie, no zároveň aj k jednoduchšiemu vybavovaniu žiadostí o informácie. Je tu pre žiadateľov aj pre inštitúcie. Žiadateľom urýchľuje kontakt s inštitúciami, pomôže im naformulovať ich žiadosť aj odvolanie, a pripomína všetky dôležité lehoty. Zároveň im umožňuje vyhľadávať v už sprístupnených informáciách, čím pravdepodobne prispeje k nižšiemu počtu duplicitných žiadostí o informácie a menšej administratívnej záťaži inštitúcií. Chcemvediet.sk otvára komunikáciu medzi žiadateľom a inštitúciou verejnosti, aby sa žiadatelia aj inštitúcie mohli učiť zo skúseností iných a podávať kvalitnejšie žiadosti, aj ich lepšie vybavovať. Chcemvediet.sk má, zároveň, ambíciu prinášať prehľadné štatistiky o vybavovaní žiadostí, čím prispeje do budúcich diskusií o vybavovaní žiadostí užitočnými argumentami založenými na faktoch.

Prečo chcemvediet.sk?

Aby ste mohli

  • zvládnuť infožiadosť aj odvolanie bez pomoci právnika
  • poslať infožiadosť akejkoľvek inštitúcii z jedného miesta
  • vyhľadávať v už sprístupnených informáciách
  • sledovať, ako inštitúcie infožiadosti vybavujú

Aby ste nemuseli

  • hľadať kontakty na inštitúcie na ich weboch
  • opakovane žiadať o to, čo už bolo zverejnené
  • sledovať komplikované lehoty

Kto je za tým?

Za chcemvediet.sk stoja Michala Lipková, Martin Macko, Michal Malý a Mária Žuffová. Portál vznikol v spolupráci s Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosťou vďaka podpore Fondu pre transparentné Slovensko Nadácie Pontis, súťaže Reštart Slovensko organizovanej Centrom pre filantropiu, platforme Startlab.sk a právnej pomoci advokátskej kancelárie Taylor Wessing.

Kontakt

Ak ste tu nenašli, čo ste hľadali, skúste si pozrieť sekciu FAQ (Často kladené otázky). Ak vaša otázka nie je zodpovedaná ani tam, napíšte nám. Rovnako sa na nás obráťte s akýmikoľvek pripomienkami a návrhmi na zlepšenie. Spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá. Ďakujeme.